- Strona główna
- Blog
- Jakie maszyny do cięcia aluminium?
Jakie zastosowanie ma aluminium? Największe zalety i metody obróbki tego uniwersalnego metalu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie zastosowanie ma aluminium?
- Jakie są największe zalety aluminium?
- Jakie narzędzia do cięcia aluminium?
- Jak bezpiecznie wykonywać obróbkę aluminium?
Jakie zastosowanie ma aluminium?
Aluminium to miękki i plastyczny metal. Dzięki temu jego obróbka może być prowadzona na ciepło i na zimno. Aluminium jest uniwersalnym i funkcjonalnym materiałem.
Zastosowanie w Branży Budowlanej, Motoryzacyjnej i Innych
Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie w branży budowlanej, motoryzacyjnej, spożywczej, gastronomicznej czy kosmetycznej. Przy pomocy aluminium wykonuje się m.in. walcowanie oraz wyciskanie. To materiał o praktycznych właściwościach i wielu zaletach.
Jakie są największe zalety aluminium?
Nazwa aluminium nawiązuje do glinu. Jest to pierwiastek występujący naturalnie w skorupie ziemskiej. Aluminium nie jest stosowane w czystej formie. Wykorzystywane są jego stopy. Sam materiał ma wiele zalet:
- dobre przewodnictwo prądu elektrycznego i energii cieplnej w czasie obróbki,
- plastyczność i elastyczność w zakresie cięcia,
- mała gęstość,
- brak odporności na działanie wody morskiej, jonów rtęci oraz kwasów beztlenowych,
- zdolność do recyklingu,
- dobre właściwości ochronne,
- duża wytrzymałość.
Gotowe elementy wykonane z aluminium jak pręty czy druty mogą być wykorzystywane do łączenia w większe konstrukcje.
Jakie narzędzia do cięcia aluminium?
Do cięcia aluminium używa się różnych narzędzi. Dzięki temu obróbka metalu jest możliwa zarówno w specjalistycznych zakładach, jak i w warunkach domowych. Do wycinania można użyć prostych narzędzi, a także bardziej zaawansowanego sprzętu. Najpopularniejsze metody obróbki aluminium to:
Cięcie laserem
Metoda gwarantująca wysoką precyzję. Sama obróbka zajmuje niewiele czasu, a jednocześnie pozwala osiągnąć oczekiwane efekty. Cięcie laserem jest stosowane w kompleksowych rozwiązaniach produkcyjnych. Jego dodatkowym atutem jest niski pobór mocy. Podstawą tej metody jest technologia cięcia wiązką lasera. Pod jego wpływem powierzchnia aluminium zaczyna się topić. Cięcie laserem jest wykonywane w warunkach przemysłowych. Podczas obróbki materiał nagrzewa się do wysokiej temperatury, co może negatywnie wpływać na zdrowie. Dlatego cięcie jest realizowane przez doświadczonych specjalistów, którzy powinni być wyposażeni w okulary ochronne zabezpieczające przed działaniem oślepiającego światła oraz opiłków metalu.
Cięcie plazmą
Metoda stosowana do obróbki grubszych elementów. Wykorzystuje zjonizowany termicznie gaz, który jest aplikowany za pomocą dyszy plazmowej. Tzw. łuk plazmowy pozwala na dokładne i efektywne cięcie aluminium. Cały proces wykazuje wyższą skuteczność od cięcia laserem. Krawędzie obrabianego materiału pozostają odpowiednio wygładzone. Do cięcia plazmą nie jest konieczne podgrzewanie aluminium.
Cięcie wodą
Metoda łącząca działanie wysokociśnieniowej pompy i wycinarki. To pozwala zapanować nad strumieniem wody i nadać mu odpowiednie ciśnienie. Cięcie wodą jest wykorzystywane do obróbki aluminium, tworzyw ze stali, tworzyw sztucznych oraz metali kolorowych. Ta metoda jest dosyć kosztowna, ale bardzo skuteczna. Powszechnie wykorzystuje się ją w zakładach przemysłowych.
Jakie narzędzia do obróbki aluminium?
Wyrzynarka stołowa
Narzędzie służące do szybkiej obróbki aluminium. To doskonały wybór dla początkujących majsterkowiczów. Jakość obróbki może odbiegać od profesjonalnych maszyn. Szybkość i dokładność cięcia zależy od właściwego dopasowania brzeszczotu. Do cięcia aluminium wykorzystuje się najczęściej wyrzynarkę włosową oraz oscylacyjną.
Szlifierka kątowa
To niedrogie i łatwe w obsłudze narzędzie. Zapewnia precyzyjne i szybkie przycięcie powierzchni blachy. Warunkiem jest właściwy dobór tarczy do cięcia aluminium. Szlifierka jest także używana do obróbki innych metali lekkich. Wyróżnia się dużą prędkością działania. To zapewnia wyższą temperaturę przekazywaną pomiędzy tarczą a materiałem.
Piła tarczowa
Zasada działania podobna do szlifierki kątowej. To uniwersalne narzędzie, które pozwala na skuteczne cięcie profili aluminiowych, rur oraz płaskich powierzchni. Do cięcia aluminium stosuje się specjalne tarcze o określonej średnicy i grubości. Zapewniają one optymalne tempo i jakość obróbki. Jednocześnie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Piły tarczowe są wykorzystywane w profesjonalnych zakładach oraz domowych warsztatach.
Jak bezpiecznie wykonywać obróbkę aluminium?
Podczas obróbki aluminium konieczne jest zachowania zasad bezpieczeństwa. Podstawą jest zastosowanie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę zwróć na następujące elementy:
Odzież ochronna, a więc okulary i grube rękawice.
Zachowanie ostrożności, w tym wcześniejsze sprawdzenie sprawności wszystkich urządzeń.
Zwiększenie bezpieczeństwa pracy przez utrzymanie narzędzi w odpowiednim stanie technicznym.
Wybór odpowiednich narzędzi oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pozwala na sprawną i dokładną obróbkę elementów z aluminium.